5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Jak dobrać buty do biegania? Wybieramy buty biegowe - porady

Decyzja została podjęta – zaczynamy systematycznie biegać. I tu nagle pojawia się problem: w jakich butach biegać? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Dobór odpowiedniego obuwia do biegania uzależniony jest od wielu czynników – w tym m.in. od terenu po których planujemy biegać, naszej wagi czy dotychczasowego trybu życia. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?

Dobre buty do biegania to podstawa. Dobrze dobrane obuwie zapewni nam komfort biegu oraz zmniejszy ryzyko kontuzji – na które szczególnie narażeni są początkujący biegacze.

Na co zwrócić uwagę aby dobrze dobrać buty do biegania:

1. Zastanów się po jakim podłożu będziesz biegać

Podczas biegu rodzaj podłoża ma ogromne znaczenie dla naszych nóg. Buty do biegania powinny być dostosowane do rodzaju podłoża po którym będziemy biegać. Zastanów się zatem w jakich miejscach będziesz biegać – po asfalcie, kostce brukowej, a może po lesie lub polnej drodze?

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Do biegania po drogach utwardzonych wybieraj buty z dobrą amortyzacją, ponieważ w takim terenie najszybciej się one zużywają.

Jeśli planujemy biegać głównie po drogach utwardzonych, takich jak chodniki czy ulice to powinniśmy wybrać buty z dobrą amortyzacją, czyli buty z grubą podeszwą. Bieganie po drogach utwardzonych sprawia bowiem, że buty szybciej się zużywają. Biegając głównie po polnych drogach warto postawić na buty biegowe, które dobrze trzymają stopę. Takie buty powinny mieć ząbkowaną podeszwę, dostosowaną do naturalnych przeszkód występujących w terenie. Buty do biegania po drogach utwardzonych charakteryzują się małą wagą i dużą elastycznością.

Buty przeznaczone do biegania po naturalnym terenie (czyli np. w lesie) na którym jest dużo piachu, kamieni albo błota to tzw. buty trailowe. Buty trailowe posiadają sztywniejszą podeszwę oraz agresywny bieżnik. Tutaj amortyzacja nie odgrywa już tak dużej roli, ponieważ nawierzchnia po której biegamy jest stosunkowo miękka. Buty do biegania w terenie muszą być wytrzymałe, dobrze trzymać kostkę oraz mieć dobrą przyczepność, zapewniając biegaczowi stabilizację.

Sprawdź: Paralotnia – pomysł na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

2. Zwróć uwagę na rozmiar buta

Wybierając buty do biegania musimy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar buta. Podstawowa zasada przy doborze butów biegowych zakłada, żeby wybrać taki rozmiar, który zapewni nam odstęp jednego centymetra między dużym palcem a czubkiem buta. Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ podczas biegania nasza stopa przesuwa się w bucie do przodu. Chcąc uniknąć pęcherzy i czarnych, obtłoczonych paznokci powinniśmy zostawić stopie trochę luzu. Absolutnym minimum będzie odstęp rzędu 0.5 cm luzu w naszym bucie. Powinniśmy być stanie w swoim bucie biegowym móc swobodnie poruszać wszystkimi palcami i co najważniejsze – nie dotykać największym palcem do czubka buta. W efekcie doświadczeni biegacze najczęściej wybierają buty do biegania o jeden rozmiar większe niż ich buty do codziennego chodzenia. Warto również zwrócić uwagę ma szerokość buta – but nie powinien uciskać naszej stopy – jeśli tak się dzieje to poproś sprzedawcę o wskazanie butów, które są przystosowane do szerszych stóp.

3. Masa biegacza – weź pod uwagę ile ważysz

Niewiele osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem zdaje sobie sprawę z tego, że podczas kupowania pierwszych butów do biegania należy również wziąć pod uwagę swoją wagę ciała. Osoby cięższe lub o słusznej posturze powinny wybierać buty o lepszej amortyzacji, czyli takie które mają grubszą podeszwę. Buty takie są nieco cięższe ale znacznie lepiej wspierają stopy biegacza. Podsumowując osoby cięższe powinny wybierać takie buty do biegania, które mają podeszwę środkową wykonaną z mocniejszej pianki oraz dodatkową amortyzacją na pięcie i na podbiciu.

4. Trening czy zawody – określ do czego buty mają służyć

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Podczas zawodów warto postawić na buty lekkie, których waga mieści się w przedziale między 150 a 280 g.

W zależności od tego czy planujesz trenować czy też brać udział w zawodach powinieneś dobrać swoje buty do biegania zgodnie z ich przeznaczeniem. Dla początkującego biegacza to rozróżnienie ma jednak dużo mniejsze znaczenie – buty treningowe również dobrze sprawdzą się podczas zawodów. Dopiero w biegiem czasu i wraz z nabieraniem przez nas doświadczenia startowego takie parametry jak dodatkowy handicap mogą zaważyć na przerzuceniu się na dedykowane do biegania w zawodach buty startowe.

Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening?

Generalnie rzecz ujmując buty treningowe oraz do biegania rekreacyjnego po drogach utwardzonych oraz po polnych ścieżkach powinny mieć wagę pomiędzy 300 a 400 g. Najważniejsze aby buty przeznaczone do treningów zapewniały naszej stopie stabilność, wygodę oraz dobrą amortyzację.

W przypadku butów do biegania w zawodach liczy się lekkość buta. Waga butów biegacza biorącego udział w zawodach mieści się w przedziale między 150 a 280 g, co wpływa na większą wygodę oraz lepszą wydajność biegu.

5. Buty do biegania wybieraj pod koniec dnia

Czy pora dnia w której przymierzamy buty do biegania może mieć wpływ na nasz wybór? Okazuje się, że tak. Buty do biegania najlepiej bowiem przymierzać pod koniec dnia. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ na skutek wysiłku dnia codziennego nasze stopy zaczynają pod koniec dnia puchnąć.

5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Buty do biegania przymierzajmy na koniec dnia gdy noga jest już rozchodzona. Wybieranie butów rano może skończyć się kupieniem butów, które w czasie biegu okażą się za małe i będą nas uciskać.

Późnym popołudniem lub wieczorem nasze stopy są już rozchodzone i mają na skutek opuchlizny nieco większy rozmiar, co sprawia że jest to odpowiednia pora na dobieranie butów do biegania. W ten sposób unikniemy możliwości kupienia butów biegowych o za małym rozmiarze.

Dzięki temu nasza stopa podczas biegu mimo, że coraz bardziej zmęczona i spuchnięta nadal będzie mieć odpowiednią przestrzeń a my unikniemy nieprzyjemnych otarć.

Sprawdź: Olej z kokosa – właściwości odchudzające

Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda

Pierwszych butów do biegania nie powinniśmy kupować przez internet – but biegowy należy przymierzyć. Pamiętajmy jednak, że jeśli już w chwili mierzenia buta czujemy jakiś dyskomfort np. w postaci ucisku czy drapania to najprawdopodobniej po kilku kilometrach biegu w nowych butach będzie to już znacznie więcej niż tylko dyskomfort.

Jeśli podczas pierwszego biegu buty okażą się niewygodne to szansa, że założymy je następnym razem jest bardzo mała. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na przymierzanie różnych modeli a jeśli nie mamy pewności czy dany but posiada pożądane przez nas właściwości (np. dobrą amortyzację) to zawsze warto skorzystać z pomocy sprzedawcy.

Najważniejszym jednak „parametrem” przy zakupie butów do biegania powinna być ich wygoda. Dobrze dobrany but do biegania powinien być bardzo lekki, miękki i dopasowany do naszej stopy. W bucie musimy się czuć przede wszystkim wygodnie i komfortowo.

Sprawdź: Kupowanie ubrań przez Internet – czy warto?

Może Ci się również spodoba

11 komentarzy

 1. ExtremeHobby pisze:

  Dobry artykul, sami uwielbiamy sport, podobnie jak kazda aktywnosc fizyczna. Przy okazji polecamy takze sklep naszej marki: extremehobby.eu

 1. 10 września 2016

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 2. 26 września 2016

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 3. 3 października 2016

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 4. 11 listopada 2016

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 5. 12 listopada 2016

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 6. 18 maja 2017

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania […]

 7. 2 lipca 2017

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 8. 9 września 2017

  […] Sprawdź: Jak wybrać buty do biegania? […]

 9. 14 września 2017

  […] Zobacz: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

 10. 9 lutego 2018

  […] Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.