22-23 września 2016, Białystok – Wschodni Kongres Gospodarczy

 22-23 września 2016, Białystok - Wschodni Kongres Gospodarczy

Tegoroczna edycja: 22-23 września 2016, Białystok – Wschodni Kongres Gospodarczy. Źródło: http://www.wschodnikongres.eu/2016/pl

Już 22 września rozpocznie się największa impreza gospodarcza poświęcona perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej czyli Wschodni Kongres Gospodarczy. Miejsce wydarzenia: Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Wschodni Kongres Gospodarczy, Białystok 2016

Czym jest Wschodni Kongres Gospodarczy? Wschodni Kongres Gospodarczy (WKG) to jedna z najważniejszych gospodarczych konferencji w Polsce. Tegoroczna (trzecia) edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 22-23 września 2016 tradycyjnie w Białymstoku. Celem Kongresu jest wielostronna debata na temat Polski Wschodniej, skoncentrowana wokół takich zagadnień jak aktualne, długofalowe procesy uwarunkowane geopolityką i historią czy geopolityczne, gospodarcze problemy i zagrożenia dla europejskiej stabilizacji a także wzajemne wzbogacanie wiedzy, wzmacnianie dialogu między biznesem, politykami, nauką i mediami.

Sprawdź: Czy dojdzie do Brexitu? Co nowego w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

A jak ta debata wyglądała w latach poprzednich? Dwie pierwsze edycje Kongresu owocowały w liczne wnioski, raportujące problemy a także perspektywy Polski Wschodniej, które są widoczne z perspektywy zarówno samych mieszkańców tych ziem, ale i mieszkańców Warszawy, Brukseli, Wilna czy Kijowa. Oba wydarzenia zyskały szeroki i pozytywny wydźwięk medialny, nie bez znaczenia dla dalszego promowania atrakcyjności inwestycyjnej wschodnich regionów naszego kraju.

Wschodni Kongres Gospodarczy – główne nurty tematyczne

Tegoroczna tematyka Kongresu została podzielona na 4 główne nurty tematyczne:

a) Na Wschód i ze Wschodu

Wśród poruszanych na spotkaniu tematów znajdziemy m.in. kwestę kryzysy Unii Europejskiej oraz określenia roli wschodniej flanki Wspólnoty i stanu relacji między Polską. Ukrainą i Białorusią.

b) Gospodarcza aktywność wschodnich województw. Notowania

Główną osią tego nurtu tematycznego będzie omówienie perspektyw, niedomogów oraz przewagi Polski Wschodniej na gospodarczej mapie kraju. Czy jest to obszar przyjazny inwestycjom? Jak wygląda turystyka, infrastruktura, demografia tego rejonu? Uczestnicy Kongresu będą starali się odpowiedzieć na te i podobne pytania.

c) Odpowiedzialny rozwój i Polska Wschodnia. Inwestycje

W tym m.in. niezwykle ciekawy temat czyli obraz wschodniej Polski po roku 2020-25 i próba prognozy stanu tego obszaru w nadchodzącej przyszłości.

d) Innowacje. Start-upy. Nowoczesność – ale jaka?

Czy Polska Wschodnia to obszar bogaty w innowacje – czy może wręcz przeciwnie? W programie znajdziemy rozważania nad innowacyjnością w makroregionie wschodnim oraz tym w jaki sposób mnożyć start-upy, które warto komercjalizować.

Do prelegentów tegorocznego Kongresu należą m.in. Poseł na Sejm RP, Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 2011-2015 Władysław Kosiniak-Kamysz, Senator RP w latach 2007-2015 Kazimierz Jaworski, Profesor Przemysław Śleszyński czy Podsekretarz Stanu ds. Polityki Wschodniej i Bezpieczeństwa Marek Ziółkowski.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziemy trzecią edycję konkursu – Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Zadaniem konkursowym jest wskazanie inwestycji komunalnych, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu oraz mieszkańców Polski Wschodniej.

Więcej informacji o Kongresie: http://www.wschodnikongres.eu/2016/pl

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.