10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem to najzwyczajniej w świecie musimy dbać o nasze zęby. Codzienne mycie zębów i regularne wizyty u dentysty to podstawa. W walce o zdrowe zęby bardzo ważna jest profilaktyka jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre nasze codzienne i wydawałoby się niewinne nawyki mogą bardzo niszczyć nasze zęby.
Przeczytajcie które codzienne czynności niszczą zęby i czego nie wolno robić swoim zębom.

Lista 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

1. Podjadanie

podjadanie, 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Podjadanie przekąsek i popijanie napojów (szczególnie tych słodkich, gazowanych) w ciągu dnia to jeden z najgorszych nawyków, który niszczy nasze zęby. Cukry i skrobia zawarte w tych produktach szybko ulegają rozkładowi i powodują uszkodzenie szkliwa zębów. W dzisiejszych czasach niemalże nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie poranka bez mocnej kawy, która obudzi go na resztę dnia.  Poważnym problemem jest jednak nadmierne picie kawy, które wpływa na żółknięcie zębów. Dodatkowo wiele osób wybiera wieczorem lampkę czerwonego wina, czy to do kolacji, czy też do dobrego filmu. Częste picie wina  może powodować nieestetyczne przebarwianie się zębów.

2. Mocne szczotkowanie i nitkowanie

mocne szczotkowanie zębów mycie zębów

Zęby trzeba myć, jednak zbyt mocne szczotkowanie zamiast pozytywnego efektu, może powodować uszkodzenie szkliwa i w rezultacie psuciem się naszych zębów. Jak zatem myć zęby aby ich nie uszkodzić? Zęby myjemy delikatnie przy pomocy szczoteczki ruchem wymiatającym przez około 2-3 minuty. Nitkując przestrzenie zębowe uważajmy aby nie uszkodzić struktury dziąseł.

3. Mycie zębów po zjedzeniu czegoś kwaśnego

10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby kwaśne a zęby

Nie powinno się myć zębów bezpośrednio po jedzeniu, zwłaszcza kwaśnych pokarmów takich jak owoce cytrusowe. Kwas w nich zawarty osłabia szkliwo naszych zębów i możesz je po prostu zetrzeć. W takiej sytuacji należy umyć zęby po około godzinie od posiłku – wtedy szkliwo będzie już dostatecznie utwardzone.

4. Zgrzytanie zębami

zgrzytanie zębami, bruksizm 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Bruksizm (czyli patologiczne mimowolne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki) oraz celowe zgrzytanie zębami to kolejne zachowania niszczące nasze zęby. Dlaczego? Ponieważ na skutek tarcia zębów o siebie dochodzi do ścierania się ich powierzchni a niekiedy nawet pękania. W przypadku bruksizmu często nie jesteśmy nawet świadomi tego, że ten problem dotyczy również nas – szczególnie gdy zgrzytamy zębami we śnie. Jak z tym walczyć? Po pierwsze można próbować wyeliminować przyczynę mimowolnego tarcia zębami (najczęściej jest nią stres). Można również zastosować specjalne nakładki ochronne na zęby, które będą zapobiegać ścieraniu się zębów.

5. Obgryzanie paznokci

10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby, obgryzanie paznokci

Nawyk obgryzania paznokci poza niekorzystnym wpływem na wygląd naszych paznokci ma również destrukcyjny wpływ na nasze zęby. Obgryzanie paznokci niszczy szkliwo. Długotrwałe obgryzanie paznokci prowadzi do takich problemów jak pęknięcia i starcie powierzchni zębów (siekacze górne), stany zapalne dziąseł a nawet wady zgryzu czy zniekształcenie szczęk.

6. Otwieranie zębami opakowań

10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Używanie zębów jako narzędzie do otwierania czegoś to kolejny nawyk niszczący zęby. Mimo, że wydaje się to być oczywiste, wiele osób na co dzień otwiera swoimi zębami butelki, rozgrywa nimi różne rzeczy, czyli używa zębów zamiast otwieracza, noża czy nożyczek. Inne przykłady to np. wyciąganie korka z butelki wina, odgryzanie nadmiaru nici podczas szycia czy podważanie zębami zawleczki puszki. Czym to grozi? W wyniku działania dużych sił na nasze zęby powoduje, że zaczynają one pękać i wyszczerbiać się. Warto zatem poświęcić chwilę na znalezienie nożyczek czy otwieracza.

7. Oblizywanie palców

oblizywanie palców 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Czy wydawałoby się niewinne oblizywanie palców może powodować psucie się naszych zębów? Okazuje się, że tak. Oblizywanie koniuszków palców na przykład przy liczeniu pieniędzy czy przewracaniu stronic książek skutkuje tym, że za każdym takim ruchem wprowadzamy do ust ogromne ilości bakterii, które w efekcie niszczą zęby.

8. Gryzienie długopisu

gryzienie długopisów 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Kolejnym i często nieświadomym nawykiem niszczącym nasze zęby jest gryzienie różnych przedmiotów. Ile to razy będąc w pracy czy na uczelni zdarzało nam się przygryzać końcówkę ołówka, długopisu czy pióra? Niestety te wyglądające na mało istotne zachowania mają bardzo zły wpływ na nasze zęby. Nawyk ten może powodować uszkodzenie, ukruszenie lub pęknięcie zęba.

9. Gryzienie kostek lodu

10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby gryzienie kostek lodu

Kostki lodu są wyjątkowo twarde i zimne przez co niszczą zęby. Podobnie jak w przypadku przygryzania długopisów gryzienie kostek lodów może spowodować pęknięcie lub ukruszenie się naszych zębów. Dla dobra naszego uzębienia starajmy się zatem wyeliminować ten nawyk z naszego codziennego życia.

10. Palenie papierosów

10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby palenie papierosów

W trakcie dnia wiele osób poddaje się nałogowi palenia, przez co jego zęby wyraźnie żółkną. Są to bowiem nawyki niszczące zęby. Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na zęby, ale również na stan dziąseł. Palenie prowadzi do nieestetycznego przebarwienia zębów, pojawienia się nieświeżego oddechu, oraz wystąpienia groźnych chorób przyzębia, które mogą skutkować rozwojem nowotworu jamy ustnej. Co więcej, palenie papierosów wiąże się z podwyższonym ryzykiem paradontozy oraz związanej z tym utraty zębów. Najlepszym sposobem na uniknie tych problemów jest zatem zerwanie z nałogiem.

Podsumowanie

Często w sposób nieświadomy narażamy nasze zęby na uszkodzenie oraz szkodliwe działanie bakterii. Nawyki niszczące zęby skutkują często chorobami, które trzeba leczyć z pomocą stomatologa. Wielu z nas ma na sumieniu takie szkodliwe zwyczaje jak podjadanie, zbyt mocne szczotkowanie lub nitkowanie zębów, obgryzanie paznokci, gryzienie kostek lodu czy zgrzytanie zębami.

Bardzo ważne abyśmy starali się wyeliminować z naszego codziennego życia wszystkie te nawyki, które powodują szybsze niszczenie się naszych zębów. Jednocześnie chcąc uniknąć przedwczesnej utraty i psucia się zębów należy pamiętać o ich codziennym szczotkowaniu – najlepiej po każdym posiłku – oraz regularnych wizytach u dentysty. Wiele osób jednak o tym zapomina. Skutkuje to tym, że coraz więcej osób miewa problemy ze stanem swojego uzębienia, jak i swoich dziąseł.

Stomatolog pomaga nam także w uzyskaniu odpowiedniej wiedzy – dzięki niemu możemy uzyskać wiele porad, które korzystnie wpłyną na zdrowie zarówno naszych zębów, jak i dziąseł. Dowiemy się także, jakie są najczęstsze nawyki, które niszczą nam zęby. A jakie Ty masz nawyki, które niszczą zęby?

Polecane:  dentysta katowice

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 27 listopada 2017

    […] Sprawdź:  10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby […]

  2. 12 kwietnia 2018

    […] nawyki tj. gryzienie długopisów, otwieranie zębami butelek, obgryzanie paznokci, nadmierne żucie gumy, […]

  3. 12 września 2018

    […] Sprawdź: 10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.